Katedra w Kolonii

10/01/2012 05:07:00 PM

Katedra w Kolonii to budynek, który trzeba zobaczyć, a przyjeżdżając tam pociągiem nie sposób go nie zobaczyć, bo znajduje się zaraz obok dworca.


Katedra (a nawet archikatedra) Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii od 313 roku jest siedzibą arcybiskupstwa kolońskiego. Obecny budynek powstawał przez ponad 600 lat. Jego budowę rozpoczęto w 1248, a zakończono w 1880.


Do 1884 była najwyższą budowlą świata, obecnie jest drugim co do wysokości gotyckim kościołem na świecie, po katedrze w Ulm i trzecią co do wielkości katedrą (po katedrze Świętej Marii w Sewilli i katedrze Narodzin Świętej Marii w Mediolanie).


Należy do trzech najważniejszych pod względem architektonicznym katedr gotyckich na świecie - obok paryskiej Notre Dame i katedry w Kutnej Horze (która też fotografowałam, chcecie zdjęcia?).


Zobacz też:

14 komentarze

 1. Podczas zwiedzania Kolonii, właśnie katedra zrobiła na mnie największe wrażenie. Widok zapiera dech w piersiach!

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej, bylem w Kolonii jakieś 2 miesiące temu - ogrom tej świątyni robi wrażenie :), piękne fotki! Mam pytanie - czy masz może waćpani więcej zdjęć tego ołtarza Ukrzyżowania, pełnego polichromowanych figur wokół Chrystusa (po strojach widać ze to XVI wieczne dzieło), w tym wojaków . Zwłaszcza tego jeźdźca z lewej, który ma tarcze na plecach i wraz z landsknechtem dzieżą włócznie mająca przebić bok Chrystusa? To wypisz wymaluj przedstawienie wczesnego husarza, takiego jak na obrazie Bitwa Pod Orsza w Muzeum Narodowym... Zdjęcia z Kutnej Hory oczywiście pokazuj, prosimy pięknie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaraz poszukam tych zdjęć, o które pytasz. Jednak z wnętrza katedry nie ma dobrych zdjęć. Tam jest ciemno, nie dało się poszaleć z naświetlaniem, bo jest ogromny ruch, no i nic, tylko flesze błyskają...
   Tak, że w środku wiele nie zdziałałam...

   Usuń
 3. What a work! Very good details on that monument.
  You captured very well :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Hello dear, like this?
  I want to wish you a great week.
  Congratulations on your blog, I like it a lot.
  is very beautiful.When you have time come and visit my blog too

  http://couturetrend.blogspot.it/

  I'm on facebook too, with a page refreshed all day.

  http://www.facebook.com/couturetrend1

  I hope your visit, Kisses

  OdpowiedzUsuń
 5. Ogromna... domyślam się, że na żywo wrażenie jest jeszcze potężniejsze, ale już po zdjęciach można sobie wyobrazić skalę tej budowli!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę jest to ogromna budowla. I taka bardzo gotycka, pomimo, że tak długo ją budowano i każda epoka dorzucała coś od siebie...

   Usuń
 6. Magnificent architecture. Your details are precious.
  Beautiful chosen angle.

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam <3 Ta katedra jest cudowna!
  http://coeursdefoxes.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. El gótico me tiene loca!!! me fascina... y tus perspectivas son maravillosas!!!
  Preciosas

  OdpowiedzUsuń
 9. na żywo zachwyca, miło było sobie przypomnieć kilka detali u Ciebie ;)

  OdpowiedzUsuń

Spam będzie usuwany.