Przegląd prasy... nieaktualnej

9/29/2014 04:47:00 PM

Ostatnio jestem prawie jak Vanessa - cały wolny czas pochłania mi czytanie gazet. Tyle, że nieaktualnych – przekopuję się przez prasę z końca XIX i początku XX wieku.

Rycina pochodzi z ilustrowanego magazynu z 1890 roku.

„Tajemnice starego pałacu” muszą być dopracowane, żeby żaden historyk-perfekcjonista nie miał się czego czepić!

Pisanie takich książek bardzo poszerza horyzonty – wiecie ile się dowiedziałam o motoryzacji pod koniec lat trzydziestych minionego wieku, pisząc „Ducha z Niewiadomic”? ;-)

Czytając prasę z przełomu wieków przekonałam się, że Alfred Grodzki (który, jak wspomniała w „Duchu z Niewiadomic” Róża Niewiadomska, woził ją jednym z pierwszych samochodów) był naprawdę potęgą. Praktycznie nie było gazety, w której nie byłoby reklamy któregoś z jego produktów!

Reklama z roku 1892

Reklama z roku 1892

Reklama z roku 1905

Reklama z roku 1908

Poza tym na początku wieków wynalazki i patenty były w cenie – aż roi się od ich reklam.

Reklama z roku 1900

Niektóre ilustracje i reklamy dają wyobrażenie tego, jak wyglądało wtedy życie codzienne, ludzie, to, czym się otaczali...

Reklama z roku 1908

 Najbardziej zafascynowała mnie „Fosfatyna”. Co to takiego? Muszę ten temat zgłębić, bo „Fosfatyna” to jeden najbardziej reklamowanych produktów przełomu wieków.


Wszędzie jej pełno, a nigdy wcześniej się z nią nie spotkałam – nie tylko „bezpośrednio”, ale także w książkach i filmach, choć lubię historyczne książki i filmy. Karmiło się tym dzieci. Aby zdrowe były... 

Słyszeliście kiedyś o tym wynalazku?

Chcecie więcej wpisów na temat badań źródłowych i odkrywania przeszłości w tym, co pozostało z tamtych czasów?Zobacz też:

2 komentarze

  1. Chcemy! Zapodawaj kolejne!:-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Takie źródła pisane są bezcenne. I ta grafika reklamowa tamtych lat - bajka :)

    OdpowiedzUsuń

Spam będzie usuwany.