Bezpłatne i legalne zdjęcia na Twój blog

9/13/2015 05:43:00 PM

Jeśli z jakichś powodów nie dysponujesz własnymi zdjęciami lub nie podobają Ci się one, jest w internecie trochę zdjęć, które można używać na blogu – bezpłatnie i legalnie.


Wykorzystywanie na swoim blogu cudzych zdjęć (i innych materiałów) bez zgody ich autorów jest naruszeniem prawa autorskiego. Pisałam na ten temat tutaj. Są jednak strony, na których zebrano zdjęcia, których autorzy zgadzają się na takie ich wykorzystywanie.

Zanim podam linki, rozwieję modny ostatnio „mit internetowy”, że zdjęcia na Flickr są do darmowego używania. Nie jest to prawda. Flickr nie jest „darmowym stockiem” i nigdy nim nie był.

Owszem, niektóre zdjęcia tam zamieszczone – są udostępniane na licencjach Creative Commons, ale nie wszystkie. Tylko te, które są odpowiednio oznaczone.

Domyślnie – zdjęcia z Flickr nie mają takiej licencji i w przypadku większości fotografii z Flickr „branie ich sobie” jest naruszeniem prawa autorskiego i może skutkować niemiłymi konsekwencjami.

Dlatego polecam korzystanie ze stron, na których fotografowie udostępnili swoje zdjęcia do bezpłatnego używania. Takich stron jest coraz więcej. :-)


Znalazłam około dwudziestu takich stron, jednak ich poziom jest bardzo zróżnicowany. Na niektórych zdjęcia są ciekawe i estetyczne, ale bywają i takie, które wyglądają jak „odrzuty ze stocków”. Bywa, że zdjęcia się powtarzają na różnych stronach.

Wybrałam więc tylko najciekawsze strony ze zdjęciami, których możecie bezpłatnie i legalnie używać na blogach.

Zamieszczam po kilka zdjęć z każdego z nich, żeby pokazać Wam próbkę tego, co tam znajdziecie.


Gratisography

http://gratisography.com/


Unsplash

https://unsplash.com/

Morguefile

http://www.morguefile.com/
Picjumbo

http://picjumbo.com/


Co myślicie o korzystaniu z takich serwisów?

Znacie inne, podobne strony ze zdjęciami godnymi uwagi?

Zobacz też:

2 komentarze

  1. Lubię Twoje posty o okołoblogowych sprawach. Patrzę na ten czarny pasek z zakładkami i ikonkami social media. Powiedz, jak to zrobiłaś?:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To "gotowiec", skorzystałam z gotowego template. Ale chyba napiszę o wadach i zaletach takich rozwiązań. Bo mają one także wady...

      Usuń

Spam będzie usuwany.