Amelka

Literacka Nagroda im. Kornela Makuszyńskiego 2007



Amelka ma dziesięć lat, pięcioro młodszego rodzeństwa, trzech zwariowanych kolegów i wielką fantazję.

 To ostatnie - jak sądzi - zawdzięcza temu, że ma dużo czasu na myślenie i marzenie. W wolnych chwilach dziewczynka pisze wiersze i powieści. Usiłuje też zaangażować kolegów i rodzeństwo w zorganizowanie teatrzyku.


 Pewnego dnia, zdmuchując świeczki na urodzinowym torcie, wypowiada życzenie - chce zostać gwiazdą filmową. Wkrótce w jej rodzinnej wsi pojawia się ekipa filmowa, która zamierza tam kręcić film kostiumowy...

Książka po raz pierwszy została wydana przez Egmont w 2006 roku (wydanie z "komiksową" okładką projektu Wojciecha Stachyry), w roku 2014, nakładem wydawnictwa Akapit Press, ukazało się wznowienie (okładka widoczna) na pierwszym zdjęciu.

Recenzje


Literacką Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego za rok 2006 jury przyznało Katarzynie Majgier i jej powieści "Amelka" za: sposób kreacji głównej bohaterki, ukazanie życia wielodzietnej rodziny w środowisku wiejskim, podjęcie aktualnego tematu jakim jest zderzenie się 10 letniej bohaterki z mitem sławy i nimbem popularności, jak nie zagubić się wobec medialnego sukcesu, za ciepło, proste życiowe mądrości, spełnianie marzeń, przyjaźń, za popularyzację książek i czytania.

Z werdyktu jury, przyznającego nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego


 To opowieść o "małym rozumku" i wielkich pokusach, a jeszcze większych rozterkach. To piękna opowieść o wspaniałej, choć biednej rodzinie Amelki, dla której wciąż ważne są marzenia, wiersze i powieści.
 Dorota Koman, TVP


 Książka jest równie ciekawa dla dziecka, jak i dla dorosłego. Dla każdego coś zabawnego, wzruszającego (ale bez przesady) i pouczającego. [...] Dużo ciepła i prostej życiowej mądrości. Dotyczącej dzieci i dorosłych. Sporo pozytywnego spojrzenia na życie. I to nie takiego słodko-naiwnego. Polecam. (10/10)


Katarzynie Majgier udało się stworzyć bardzo mądrą i zarazem zabawną historię, opowiadaną przez dziesięciolatkę. Napisała książkę, która powinna być obowiązkową lekturą w szkołach. Majgier nie tylko czerpie z najlepszych wzorców literatury dla młodych, powołując się na mistrza Makuszyńskiego, ale i dodaje wiele współczesnych problemów, które nie są sztuczne i wydumane. "Amelka" to także opowieść o marzeniach, konsekwencjach, poczuciu odpowiedzialności, uleganiu modom, przyjaźni, zaufaniu, wybaczaniu, byciu grzecznym i szczęśliwym.

 Katarzyna Krzan, pisarka i krytyczka


 Książka adresowana jest co prawda do czytelniczek w wieku 8-12 lat. Myślę jednak, że mogą ją przeczytać także dorośli.
 Grażyna Kozińska, Gazeta Łomiankowska


 Brawa "Amelce" należą się za wszystko. Po pierwsze dla autorki, Katarzyny Majgier! Za umiejętne wkroczenie w psychikę specyficznego dziecka, które jest dumne z tego, co ma, nie uważa się za ofiarę losu, choć mieszka na wsi i nie ma najmodniejszej Barbie, ale błogosławi własną wyobraźnię.



To bardzo optymistyczna książka dla dorosłych i "dla dzieci też". Może zamiast poradników pisanych przez psychologów, pedagogów i pediatrów rodzice powinni czytać takie książki jak "Amelka"?

  Jola Zabłocka, Moderator DKK


To książka, która mogą przeczytać i dzieci i dorośli. Dla każdego. Ciepła, pogodna i mądra. Ładnie wydana i zilustrowana. Nie wielki światowy, przereklamowany bestseller, ale świetnie napisana nasza krajowa powieść. Wielkie brawa dla autorki i wydawnictwa.



Kiedy przeczytacie tę książkę dowiecie się, że wielki upór popłaca i że warto mieć marzenia, bo one zawsze się spełniają, szczególnie gdy czegoś się bardzo, bardzo chce!!! Naprawdę warto przeczytać tę książkę!!! Polecam.




 "Amelka" - pierwsze wydanie
 Katarzyna Majgier
 wydawca: Egmont, 2006
 ilustracje: Wojciech Stachyra
 projekt okładki: Agnieszka Wrycz
 redakcja: Anna Sidorek
 korekta: Piotr Sztuczyński, Agnieszka Trzeszkowska
 opracowanie graficzne: Grażyna Janecka
 ISBN: 83-237-2194-7
 200 s.; 145 x 205mm; okładka miękka


 "Amelka" - wydanie drugie, poprawione
 Katarzyna Majgier
 wydawca: Akapit Press, 2014
 ilustracje: Marta Blachura
 projekt okładki: Marta Blachura
 redakcja: Magdalena Granosik
 korekta: Witold Kowalczyk
 ISBN: 9788364379376
328 s.; 140 x 195mm; okładka miękka