Kuchennymi drzwiami część II: Światło i cień

W Krakowie początku XX wieku kwitnie życie artystyczne: literatura, teatr i malarstwo. Coraz popularniejsza staje się też fotografia i psychoanaliza, która dociera tu ze stolicy Austro-Węgier, gdzie swoje teorie rozwijają Freud i Jung.


Minęło dwadzieścia lat od dnia, kiedy Teodor Lutoborski spisał testament, a podkuchenna Zosia straciła pracę i wyruszyła do Krakowa. Teraz dorastają jej dzieci: najstarsza, Klementyna, interesuje się fotografią, Bronek dobrze sobie radzi w szkole, a Staszek – na gospodarstwie. Największy niepokój matki budzi jednak najmłodsza, Janka, świadoma swojej urody i sprytu.

Kuzynka Zofii, Franciszka, w końcu się ustatkowała, ale czy niedoręczone listy, odnalezione po latach, nie zniszczą jej szczęścia? Olek Dąbrowski planuje pójść w ślady ojca i zostać lekarzem, a Kazik Rozchodowski, pracujący u krewnych, myśli o karierze w wojsku. Coraz częściej ogarniają go wątpliwości, co do okoliczności śmierci jego ojca i w końcu postanawia zbadać tę sprawę, nieświadomy, że odkryje więcej niż się spodziewał.

Jednak kiedy młodzi krakowianie snują plany na przyszłość, w Sarajewie ich rówieśnicy przygotowują zamach... Na losy bohaterów wpływa wielka historia - Titanic, reklamowany jako niezatapialny statek wypływa w swój pierwszy rejs, wybucha I wojna światowa, Kraków zmienia się w twierdzę, a mieszkańcy są ewakuowani do obozów dla uchodźców. Po wojnie wybucha epidemia grypy zwanej hiszpańską....


W drugiej części sagi „Kuchennymi drzwiami” pojawią się też nowe barwne postacie: wiedeński psychiatra i jego neurotyczna żona; brat - bliźniak Albina Mohnara i jego rodzina; doktor Elsner - propagator eugeniki, tratujący rodzinę jak wielki eksperyment genetyczny oraz przedstawiciele nowego pokolenia: odważna Tusia, Jąkała Gordon, ambitna Nela, tajemniczy Cygan z Czyżyn i rozczytana w kryminałach guwernantka Klara Schoen.

Recenzje


Te dwie, niepozorne na pierwszy rzut oka, książki to absolutne mistrzostwo. Wciągnęły mnie tak bardzo, że musiałam się pilnować, żeby oddychać i przyjmować pokarmy :D (...) Jeśli podobnie jak ja, kochacie sagi i porywające historie, po prostu MUSICIE przeczytać te książki! Musicie, musicie, musicie!
Jestem w nich totalnie zakochana. Spędziłam przy nich fantastyczny czas, przeżyłam najwspanialszą czytelniczą przygodę ostatnich miesięcy, jeśli nie lat. Przeogromnie polecam :)


To nie jest jedynie powieść obyczajowa osadzona w realiach XIX i XX wieku. To ciekawie spisane studium społeczeństwa. Obraz dynamicznie zmieniającej się i odradzającej Polski.



Zagłębiając się w jej lekturę bądźcie przygotowani na wielowątkową, mocno rozbudowaną fabułę z licznym korowodem przeróżnych ciekawie wykreowanych postaci, które reprezentują różne warstwy ówczesnego krakowskiego społeczeństwa.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik


Katarzyna Majgier po raz kolejny poruszyła mnie do żywego, sprawiła, że emocje zbyt często brały górę, gdy światło i cień stanowiły o tym, jaki obraz odmaluje się przed naszymi oczami, jaka historia spełni się, a jaka obrośnie legendą. (...) Autorka z wyjątkową swobodą, a przy tym wielkim kunsztem opowiada o uczuciach, dramatach ludzkich, ich słabościach i rozterkach.

Artur G. Kamiński 


 "Kuchennymi drzwiami część II: Światło i cień"
 Katarzyna Majgier
 wydawca: Zwierciadło, 2017
 projekt okładki: Agnieszka Mac-Uchman, Leszek Wojtal
 redakcja: Anna Sikorska
 korekta: Dorota Rożek
 ISBN: 978-83-65456-75-5
 392 s.; 145 x 205 mm; okładka miękka ze skrzydełkami