Kuchennymi drzwiami część I: Gra pozorów

Pierwsza część sagi historycznej, której akcja rozgrywa się w Krakowie.


Nota wydawcy:
„Barwne historie niepospolitych mieszkańców Krakowa, ich zagmatwanych losów i... nieoczekiwanych zamian ról. Kraków u schyłku XIX wieku. Czasy Młodej Polski.

Właściciel kamienicy na Grodzkiej zapisami swojego testamentu wywraca do góry nogami życie klepiącego biedę artysty Floriana i młodego służącego Marcela. Czy ta zmiana doda im skrzydeł i otworzy przed nimi nowe możliwości? W tym samym czasie z podkrakowskiego wiejskiego dworku wyrzucają młodą podkuchenną – cichą, bogobojną Zosię. Może tylko się utopić... albo ruszyć do Krakowa!

Choć na pozór te wydarzenia nie mają ze sobą nic wspólnego – podobnie jak losy ambitnej szwaczki, lekarza od „wstydliwych chorób”, angielskiej niani czy przemysłowca, który chciałby naprawić świat – ścieżki tych bohaterów niespodziewanie się przetną.


Zakazane miłości, zdrady, kłamstwa, tajemnice, wartka akcja i jej zaskakujące zwroty to – poza wyrazistymi bohaterami – najmocniejsze atuty tej wciągającej powieści.”

Recenzje


Panowie! Zakochacie się we Frani! Niestety bez wzajemności...

Dorota Koman, Polskie Radio


Dla każdego, kto kocha wspaniałe, porywające historie i kawał dobrej literatury. Absolutnie nie podejmę się rozgraniczania tych pozycji na powieści dla kobiet czy mężczyzn. Przedstawiciele obojga płci będą zachwyceni.

To saga w takim starym dobrym stylu, jeśli wiecie, co mam na myśli. Wychowałam się na klasykach literatury, takich jak "Nędznicy", "Hrabia Monte Christo" czy "Wojna i pokój". Powieści z serii "Kuchennymi drzwiami" noszą ślady właśnie tej starej szkoły pisarstwa.



Ta książka winna posłużyć jako lektura obowiązkowa na lekcjach historii, gdyż zamiast sztywnych i często nudnych podręcznikowych opisów, w ciekawy i prozatorski sposób, ukazuje pełen przekrój XIX-wiecznego, polskiego społeczeństwa. Pełnego różnorodności, rozwarstwienia społecznego i wielkich różnic światopoglądowych. To w pewnym stopniu lektura edukacyjna ubrana w formę epickiej powieści.



„Kuchennymi drzwiami. Gra pozorów” to bardzo interesująca powieść o czasach nam odległych, ale bardzo aktualnych problemach. Katarzyna Majgier z wielką wprawą kreśli obrazy ówczesnych mieszkańców Krakowa i jego okolic.
Jest to okres niezwykłych przemian. Jedno pokolenie zaczyna przewracać życie do góry nogami. Mały kamyczek powoduje poważną lawinę zmian społecznych pomagających kobietom na powolne zmiany ich pozycji społecznej, wychowania, traktowania. Pisarka uświadamia nas jak bardzo los jednostek zależy od stopnia przemocy ze strony społeczeństwa.

Anna Sikorska


"Kuchennymi drzwiami" to powieść, która wciąga od samego początku. Dzieje się tak za sprawą naprawdę świetnego stylu, niezwykle fascynującej fabuły i narracji, w której autorka zgrabnie prowadzi czytelnika między wątkami i ciekawie je ze sobą przeplata. Z dwóch początkowych wydarzeń z czasem powieść rozrasta się do rozmiarów wielowątkowej opowieści z całą masą przeróżnych, ale jakże wyrazistych postaci.
Katarzyna Majgier niczym wytrawna artystka żongluje losami swoich bohaterów, przez cały czas utrzymując uwagę czytelnika na stałym, wysokim poziomie. Choć nie można powiedzieć, by tempo akcji powieści było szybkie, bo sama opowieść płynie własnym, spokojnym biegiem, to jednak nie ma mowy o nudzie, bo zaskakujących zwrotów akcji nie brakuje.



„Kuchennymi drzwiami. Gra pozorów” to nie tylko doskonale opowiedziane ludzkie losy. To także wspaniale nakreślone tło wydarzeń, w którym nie brak nawiązań do Tetmajera czy Wyspiańskiego, to mistrzowska kreacja słowa, to doskonale napisane dialogi i sugestywne opisy. To jedna z tych powieści, która towarzyszyć nam może całe życie, której bohaterowie stają się nam bliscy, których emocje przeżywamy i my sami.



Książka jest jak dobry, amerykański serial - wciąga i trudno się oderwać, bo rozdziały, jak odcinki w takich serialach kończą się "cliffhangerami", a autorka żongluje wątkami budując napięcie. Widać zgłębienie tematyki historycznej oraz młodopolskiej literatury i sztuki. Lubię tę epokę i dobrze, że powstają o niej polskie książki.
Bohaterowie są dobrze skonstruowani, niemal każdy to ciekawa osobowość. Wielki plus za rozbudowane postacie męskich bohaterów, co nie jest częste w "literaturze kobiecej". Jako kobieta lubię czytać o mężczyznach z charakterem, a tu ich nie brak.


Fragaria Silvestris



 "Kuchennymi drzwiami część I: Gra pozorów"
 Katarzyna Majgier
 wydawca: Zwierciadło, 2016
 projekt okładki: Edyta Banach
 redakcja: Dorota Koman
 korekta: Dorota Rożek
 ISBN: 978-83- 65456-22- 9
 392 s.; 145 x 205 mm; okładka miękka ze skrzydełkami