Trzynastka na karku

Książka nominowana do nagrody IBBY 2006 w kategorii "Książka roku"


Zaczynając pamiętnik, trzynastoletnia Ania obawia się, że nie będzie miała o czym pisać, jednak kolejne strony dziennika zapełniają się w zaskakującym tempie. Choć codzienność wydaje się nudna w porównaniu z tym, co spotyka bohaterów powieści i filmów, okazuje się, że wokół dużo się dzieje, a Anię otaczają ciekawi ludzie, choć wcześniej nastolatka wcale tak o nich nie myślała.



Mama Ani, zmęczona domem, wychowaniem dzieci i pracą zawodową postanawia zmienić się w olśniewającą kobietę; tato, ekspert w dziedzinie onomastyki, nie orientuje się we własnych skarpetkach, dzieciach i nowinkach technologicznych, a dwójka młodszego rodzeństwa od najmłodszych lat wykazuje wyjątkową fantazję. Nie brak jej także trzem przyjaciółkom Ani - Pauli, Nice i Blondi, czego efektem jest podjęcie śledztwa w sprawie zniknięcia rodziców tajemniczej Marii Z Parteru.


Ta książka opowiada tylko o niektórych spośród wielu ważnych pytań, jakie zadają sobie trzynastolatki. Na przykład: Dlaczego rodzice twierdzą, że najszczęśliwszymi chwilami ich życia były najgorsze chwile ich dzieciństwa?

Czy objawem dojrzałości psychicznej jest upodobanie do sprzątania i nudnych prac kuchennych? Czy graffiti to sztuka? Dlaczego w szkole jednym osobom wolno więcej niż innym? Skąd przekonanie, że w Internecie na trzynastolatki czyhają dorośli mężczyźni, skoro nikt dorosły nie chce tam rozmawiać z trzynastolatką? Po co się uczyć, skoro w każdej chwili można umrzeć? Dlaczego dorośli uważają, że nastolatki nie są w stanie oprzeć się narkotykom? Jaki jest optymalny czas wynoszenia śmieci?

Czy to możliwe, że w mojej klatce schodowej doszło do morderstwa i ukrycia zwłok? Co odpowiadać, kiedy ktoś mówi ci komplementy? Czy geniusze zawsze są szaleni? Jak radzić sobie z nadmiernie wścibską sąsiadką? Czy nastolatki mają obowiązek mieć kompleksy?

 Ale na żadne z tych pytań nie znajdziecie tu autorytarnej odpowiedzi.

Recenzje


 Na pozór "Trzynastka na karku" to tylko sympatyczna powieść dla współczesnych nastolatków [...] Skąd więc to moje zastrzeżenie "na pozór"? Otóż przedstawiając w ten sposób tę książkę, odbieramy jej jeden z największych atutów - dojrzałość.

Dorota Koman, TVP


 W duecie polsko-amerykańskim wyróżnia się powieść Katarzyny Majgier. Jest bogatsza fabularnie.

 Nowe Książki


 Spadło mi toto jak z nieba tuż przed trzynastymi urodzinami Ani. [...] Zakup okazał się strzałem w dziesiątkę - znalazłam to, czego od dawna szukałam i na co już straciłam nadzieję: dobrą, współczesną powieść obyczajową dla młodzieży, mocno osadzoną w polskich realiach.

 Agnieszka Dobrowolska, Mały Pokój z Książkami


 Można przy niej się nieźle ubawić, ale również zrozumieć problemy dzieci. Jest to książka, którą można czytać wiele razy. Ja przeczytałam ją bardzo szybko i polecam ją innym!

Aleksandra Juchnowicz, Merlin.pl


Książka, jest tak pogodna i zabawna, że wprost nie można się od niej oderwać. Nie wierzycie? Przeczytajcie sami! Polecam!

Anna D. (lat 14), Merlin.pl


Wszystko to opisane zostało przez Katarzynę Majgier doskonałym językiem – barwnym, żywym i wpływającym na świetną aurę książki.



Bardzo fajna książka. Przeczytałam ją w wieku trzynastu lat i bardzo mi się podobała i nadal podoba. Napisana łatwym językiem. Bardzo realistyczna. Opowiadająca o problemach nastolatek czyli dorastanie, chłopacy i te sprawy. Książka akurat dla nastolatek.
Polecam.

 nastoletnia bloggerka Megajra


Jedna z najlepszych książkę dla młodzieży jakie czytałam. Napisana prostym językiem, pełna humoru i bardzo wciągająca.

Gosia125, Merlin.pl


Pierwsze i drugie wydania książki miały niebiesko-zieloną okładkę, nowe wydania - różową.


 "Trzynastka na karku"
 Katarzyna Majgier
 wydawca: Akapit Press, 2006
 ilustracje: Karina Znamirowska
 projekt okładki: Karina Znamirowska / Nowe wydanie: Monika Kanios
 redakcja: Danuta Sadkowska
 korekta: Joanna Pietrasik
 ISBN: 83-88790-73-0
 360 s.; 130 X 200 mm; okładka miękka