Niedokończony eliksir nieśmiertelności

I nagroda w konkursie im. Astrid Lindgren 2016


Książka zwana jest także „horrorem dla dzieci”. :-)
Ale spokojnie, dostała nagrodę „Cała Polska Czyta Dzieciom.” ;-)


Przy drodze za miastem stał stary dom. Wyglądał na tak zaniedbany, że mógł wydawać się opuszczony. Ogród był zarośnięty i zachwaszczony, ale kto w dzisiejszych czasach ma czas na dbanie o ogród? Furtkę przed domem pokryła rdza, a skrzynka na listy zwisała smętnie, chwiejąc się na wietrze i wydając przy tym nieprzyjemne odgłosy, ale nikt nie przysyłał tam żadnych listów, więc nikomu to nie przeszkadzało.

Obok skrzynki leżała tabliczka, której od strony ulicy nie było widać, odkąd się przewróciła. A szkoda, bo na tabliczce napisano „Na sprzedaż”. Może gdyby było ją widać z ulicy, znaleźliby się chętni?

Mimo że dom wydawał się posępny i miał w sobie coś, co napawało lękiem…

Mały chłopiec, którego rodzina przejeżdżała kiedyś tamtędy, wyjrzał przez okno samochodu i powiedział:

– Ten dom wygląda jak bardzo wysoki i chudy ktoś w brudnym płaszczu aż do ziemi i w wysokim, spiczastym kapeluszu, bardzo zakurzonym.


Dwieście lat wcześniej w tym domu próbował ukryć się alchemik, pracujący nad eliksirem nieśmiertelności. Co się stanie, gdy po latach okaże się, że coś tam pozostawił?

Książka jest czytana także przez dorosłych i nastolatków, którym podoba się postać Serafiny i jej idola Erazma Marazma znanego jako EMO. Znalazła także uznanie miłośników kotów..

A oto filmowy trailer książki, przygotowany przez cała Polska Czyta Dzieciom!




Recenzje


„Niedokończony eliksir nieśmiertelności” Katarzyny Majgier z całą pewnością należy do narracji na długo pozostających w pamięci młodego miłośnika literatury. Zwrócić uwagę należy także na fakt, iż powieść ta została nagrodzona pierwszym miejscem w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Po lekturze „Niedokończonego eliksiru nieśmiertelności” każdy czytelnik śmiało potwierdzi wybór jury i z przyjemnością sięgnie po inne powieści Katarzyny Majgier.


Opowieść Katarzyny Majgier ma w sobie co wiele atutów. Po pierwsze - ciągnąc się na przestrzeni czasu przykuwa uwagę czytelnika, nie pozwala mu się znudzić, pobudza jego wyobraźnię i rozbudza zainteresowanie. Po drugie - przez wyraźnie kpiarski ton, na przykładzie rodziców Ścieżki, wskazuje takie tendencje w zachowaniu ludzi, które nie są zdaniem Autorki warte promowania, a wręcz - należy je ganić. Wartości materialne, którym hołdowali Państwo $, wyraźnie odstają od tego, co byłoby zasadne i miało moc wspierania rozwój dziecka.



Powieść Katarzyny Majgier spodobała mi się od pierwszych stron, autorka pisze w sposób lekki, dowcipny i nieco ironiczny, dzięki czemu książka skierowana dla dzieci nie nudzi nawet dorosłego czytelnika (co jest dla mnie istotne, bowiem do pewnego wieku wolę najpierw sama przetestować literaturę, którą przeczytam bądź w przyszłości podsunę swojemu dziecku do lektury). Mamy tu do czynienia z wciągającą, dynamiczną historią, która nie tylko zapewni małym czytelnikom dobrą rozrywkę, ale która również niesie bardzo ważne i mądre przesłanie.


Niedokończony eliksir nieśmiertelności -zabawny, mądry i wciągający Bardzo ważny jest w tej książce szacunek, jaki autorka żywi wobec młodego czytelnika. Jego problemy, radości i smutki są tu najważniejsze. Młody czytelnik nie jest fantazjującym dzieciakiem, ale małym człowiekiem, który widzi i odczuwa świat lepiej i głębiej. Czytając „Niedoskonały eliksir nieśmiertelności” raz byłam wnikliwym i analizującym rodzicem, a raz małą dziewczynką, która w starym domu z przezroczystymi mieszkańcami odnalazła swoje wewnętrzne dziecko.


Więcej o książce w postach:



 "Niedokończony eliksir nieśmiertelności"
 Katarzyna Majgier
 wydawca: Nasza Księgarnia, 2016
 ilustracje: Anita Graboś
 projekt okładki: Anita Graboś
 redakcja: Anna Sikorska
 korekta: Ewa Mościcka, Malwina Łozińska
 ISBN: 978-83-10-13111-9
 240 s.; 206 X 137 mm ; okładka miękka