Gorzka Czekolada. Tom 2. (2019)

Drugi zbiór wydanych przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” opowiadań dla nastolatków napisanych przez wybrane autorki i autorów książek dla młodzieży.


Z noty wydawnictwa: Każde opowiadanie podejmuje inny temat: skomplikowanych relacji oraz emocji, które czasem trudno opanować, konsekwencji naszych zachowań, więzi, które tworzą się w rodzinie i w grupie rówieśniczej. Znajdziemy tu historie o miłości, rywalizacji, brawurze i jej konsekwencjach, braku akceptacji dla odmienności i o poczuciu odpowiedzialności. Każda z nich to epizod z życia nastolatków i osób z ich otoczenia. Bohaterowie opowiadań są tak realistyczni, że mamy wrażenie, jakby żyli obok nas. A może nawet ich znamy.

Wszystkie opowiadania uzupełniono krótkimi rozmowami Ireny Koźmińskiej, założycielki i prezeski naszej Fundacji, z psychologami – dr Teresą Jadczak-Szumiło i Jackiem Masłowskim. Poruszone w nich zagadnienia wynikają wprost z treści opowiadań. Psychologowie analizują źródła emocji, które wpływają na zachowania bohaterów i ich postawy życiowe; udzielają porad młodym czytelnikom – nie wprost – raczej dając preteksty do dalszych przemyśleń.


Jestem autorką 3 opowiadań z tej antologii:

"Włoskie wakacje"

Diana ma wszystko: urodę, powodzenie, kochających i bogatych rodziców i chłopaka, którego zazdroszczą jej inne dziewczyny. Na wakacje, jak zwykle, wybiera się z rodzicami, ich przyjaciółmi i ich dziećmi do Włoch. Tym razem jednak zabierają "ubogą krewną" - kuzynkę Olę, która chodzi do publicznej szkoły, nosi rzeczy z dyskontów i nie dorównuje Dianie urodą. A jednak, czy może zagrozić jej pozycji?


"Wywiad"

Bystry i utalentowany nastolatek nie czuje się dobrze w domu ani w szkole. Rodzice nie rozumieją jego zainteresowań, a przesiadywanie przed komputerem uważają za przejaw lenistwa i utrudniają mu rozwijanie swojej pasji. Pewnego dnia postanawia napisać do człowieka, którego podziwia...


"Życie pożyczone"

Ala ma wielkie plany na przyszłość, ale jej teraźniejszość to wielki bałagan. To jednak przecież się zmieni... kiedyś... Tymczasem jednak rodzina Ali jedzie na wakacje. Nie do luksusowego kurortu (gdzie Ala planuje kiedyś spędzać urlopy), ale do agroturystyki "U Rusałki".

Czy taki wyjazd może sprawić, że Ala przestanie odkładać wszystko na kiedyś i już teraz "zacznie żyć"?


Więcej o antologii:



Recenzje:

"Po udanym zbiorze opowiadań poświęconym nastolatkom, „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”, dostajemy drugi tom krótkich form – o sprawach jeszcze ważniejszych. Autorkom i autorom udało się zgrabnie ponazywać niepokojące zjawiska obecne dziś w polskiej przestrzeni publicznej. [...] Wspólnym mianownikiem tych opowiadań jest szczegół: autorki i autorzy przyglądają się codzienności szkolnej młodych ludzi, która zbudowana jest na małych złośliwościach. Pod nimi kryją się jednak głęboko zakorzenione uprzedzenia. [...] warto pochwalić autorki i autorów tomu, że zwrócili uwagę czytelników (również tych dorosłych) na stopniowalność agresji. Nienawistne słowa nie tylko same krzywdzą, ale też otwierają przestrzeń do czynów."



Niewiele jest książek tak poważnie traktujących młodego czytelnika. Znakomicie napisana, świetnie zilustrowana – śmieszy i wzrusza, rozczula i skłania do refleksji, prowokuje do sporów i dyskusji.

Dorota Koman


"»Gorzka czekolada« pokazuje, co może nas spotkać, jeśli nie będziemy rozumieć samych siebie i innych. Bez moralizatorstwa, w atrakcyjnej formie uświadamia nam, co w życiu pełnym pokus powinno być najważniejsze. Na pierwszy plan wysuwa się apel o wzajemny szacunek. Niby coś oczywistego, a jednak zapomnianego".

Katarzyna Kolenda-Zaleska, dziennikarka