Kuchennymi drzwiami: Gra pozorów (tom I, wydanie II)

Drugie, poprawione wydanie opublikowanej w 2016 roku pierwszej części sagi historycznej.


W Krakowie początku XX wieku kwitnie życie artystyczne: literatura, teatr i malarstwo. Coraz popularniejsza staje się też fotografia i psychoanaliza, która dociera tu ze stolicy Austro-Węgier, gdzie swoje teorie rozwijają Freud i Jung.

Więcej informacji o książce na stronie pierwszego wydania.


Recenzje:


„W niezwykłą podróż do Krakowa i małopolskich wsi przełomu XIX i XX wieku zabiera czytelników Katarzyna Majgier w swojej książce Gra pozorów. W powieści autorka łączy wątki obyczajowe z opowieścią o przemianach w życiu społecznym i kulturalnym. [...]

„Gra pozorów” to literacki tygiel, w którym łączą się historie kolejnych rodzin i pokoleń. W książce Katarzyny Majgier nie brak zwrotów akcji, ale autorce udaje się także odtworzyć atmosferę Krakowa minionych epok.

„Gra pozorów” to także prawdziwa gratka dla czytelników, którzy dobrze obeznani są z polską literaturą. W powieści Katarzyny Majgier nie brakuje odniesień do najważniejszych dzieł literatury młodopolskiej. Autorka wspomina o „Weselu” Wyspiańskiego, ukazując niezrozumienie pomiędzy bohaterami o wiejskim rodowodzie a mieszczanami ogarniętymi chłopomanią, podobnie jak Reymont w „Chłopach” pokazuje trudy codziennego życia mieszkańców wsi i jak Zapolska w „Moralności pani Dulskiej”, obnaża krakowską kołtunerię.

Książka Katarzyny Majgier jest więc powieścią intertekstualną, w której autorka bawi się z czytelnikami, powraca w ich wyobraźni do konkretnych symboli i wzorców znanych z literatury. To książka, której fabuła przypomina puzzle z tysiącem elementów, które należy poukładać. Początkowo układanka wydaje się skomplikowana, jednak bardzo szybko okazuje się, że nie spoczniemy, dopóki nie poskładamy pełnego obrazu.

Majgier w swojej prozie jest jak dobry reżyser, który właśnie wystawia bardzo ważną, lecz jednocześnie trudną sztukę. Skupia się na scenografii, która zachwyca, ale doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że istotni są również bohaterowie. Dlatego też to właśnie im w głównej mierze oddaje głos. Bawiąc się konwencją książki obyczajowej, tworzy opowieść o postaciach z naprawdę złożonymi życiorysami. [...]

Lektura „Gry pozorów” jest pasjonującą opowieścią, która przenosi nas w czasy dawno minione. […] To wielowątkowa historia, mówiąca o społecznych relacjach, ale i najistotniejszych w naszym życiu więziach.”

Patryk Obarski, Granice.pl



Drugie wydanie

seria „Kuchennymi drzwiami” 

tom I „Gra pozorów”

Katarzyna Majgier

wydawca: Słowne, 2022

projekt okładki: Urszula Gireń

redakcja: Anna Sidorek