Kuchennymi drzwiami: Światło i cień - już w księgarniach!

6/15/2017 06:21:00 PM

Druga część mojej krakowskiej sagi historycznej „Kuchennymi drzwiami” jest już w księgarniach! Tak wygląda okładka...


...a w środku?

W Krakowie początku XX wieku kwitnie życie artystyczne: literatura, teatr i malarstwo. Coraz popularniejsza staje się też fotografia i psychoanaliza, która dociera tu ze stolicy Austro-Węgier, gdzie swoje teorie rozwijają Freud i Jung.

Minęło dwadzieścia lat od dnia, kiedy Teodor Lutoborski spisał testament, a podkuchenna Zosia straciła pracę i wyruszyła do Krakowa. Teraz dorastają jej dzieci: najstarsza, Klementyna, interesuje się fotografią, Bronek dobrze sobie radzi w szkole, a Staszek – na gospodarstwie. Największy niepokój matki budzi jednak najmłodsza, Janka, świadoma swojej urody i sprytu.

Kuzynka Zofii, Franciszka, w końcu się ustatkowała, ale czy niedoręczone listy, odnalezione po latach, nie zniszczą jej szczęścia?

Olek Dąbrowski planuje pójść w ślady ojca i zostać lekarzem, a Kazik Rozchodowski, pracujący u krewnych, myśli o karierze w wojsku. Coraz częściej ogarniają go wątpliwości, co do okoliczności śmierci jego ojca i w końcu postanawia zbadać tę sprawę, nieświadomy, że odkryje więcej niż się spodziewał.

Jednak kiedy młodzi krakowianie snują plany na przyszłość, w Sarajewie ich rówieśnicy przygotowują zamach...

Na losy bohaterów wpływa wielka historia - Titanic, reklamowany jako niezatapialny statek wypływa w swój pierwszy rejs, wybucha I wojna światowa, Kraków zmienia się w twierdzę, a mieszkańcy są ewakuowani do obozów dla uchodźców. Po wojnie wybucha epidemia grypy zwanej hiszpańską....


W drugiej części sagi „Kuchennymi drzwiami” pojawią się też nowe barwne postacie: wiedeński psychiatra i jego neurotyczna żona; brat - bliźniak Albina Mohnara i jego rodzina; doktor Elsner - propagator eugeniki, tratujący rodzinę jak wielki eksperyment genetyczny oraz przedstawiciele nowego pokolenia: odważna Tusia, Jąkała Gordon,  ambitna Nela, tajemniczy Cygan z Czyżyn i rozczytana w kryminałach guwernantka Klara Schoen.


Zobacz też:

1 komentarze

  1. Mam pierwszy tom w swojej bibliotece, ale jeszcze nie przeczytałam. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Spam będzie usuwany.